Novinky a zajímavosti ze světa bitcoinu a kryptoměn - pravidelný přehled k 27.10.2020

2020-10-26

Souhrnný pohled:

Býci jsou zpět. Tak lze charakterizovat vývoj posledních týdnů, kdy se Bitcoin bez většího odporu vyšplhal od 10 tisíc až k hranici 13 tisíc dolarů. Lehce nad třináctkou se prozatím spanilá jízda zastavila, což není nic překvapivého: v prosinci roku 2017, kdy se Bitcoin k této cenovce naposledy vydrápal, byla cena výše pouze pár krátkých dní. V zásadě se tak jedná o nezmapované teritorium, z kterého je k all-time-high cenovce už jen krůček.

Za růstem stojí pravděpodobně dvě události. První je, že další a další firmy oznamují, že alokují část svých volných prostředků do bitcoinu. Asi největší rozruch vzbudila veřejně obchodovatelná firma MicroSystems, která chce bitcoin používat jako finanční rezervu a uvolnila na to rekordních 425 milionů dolarů. Za zmínku stojí také veřejně obchodovaná fintechová firma Mode Global Holdings, jež do bitcoinu alokuje 10 % prostředků.

image.png

Zdroj: https://twitter.com/CoinDesk/status/1318830284071194632.

Druhou událostí je oznámení PayPalu, že svým uživatelům umožní na platformě nakupovat a prodávat bitcoin. Uživatelé nicméně nebudou moci bitcoin posílat jiným uživatelům, či si jej vybrat do vlastní peněženky. Jedná se tudíž o produkt podobný tomu, se kterým se můžeme setkat na platformách Revolut či Robinhood, tedy o pouhou spekulaci na cenový vývoj.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 26.9.-25.10. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 26.9.-25.10. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 26.9.-25.10. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin:

Decentralizovaná burza Hodl Hodl spustila nový produkt P2P úvěrů krytých bitcoinem. Jedná se o první službu, kterou lze označit za bitcoinové DeFi: uživatelé si mohou brát půjčky ve stablecoinech s bitcoinovým krytím. Nepřicházejí tak do styku s fiat měnami, platformou není vyžadováno ověření identity (KYC) a platforma nedrží uživatelské prostředky. Jedná se tak o zajímavou alternativu BitMEXu či Deribitu, které momentálně zavádějí přísné KYC procesy. Ohledně DeFi nad Bitcoinem vyšel také pěkný názorový článek na Coindesku, stojí za přečtení.

Do klienta Bitcoin Core (dominantní software pro provoz vlastního full node) byl zakomponován dlouho očekávaný upgrade Schnorr+Taproot. Dalším krokem v aktivaci upgrade je shoda na metodě aktivace. Více na BTCtimes.

Počet aktivních bitcoinových adres je na úrovni předešlého maxima z konce roku 2017, hlásí Coindesk:

image.png

Ethereum:

Dle výzkumníků z Ethereum Foundation se spuštění prvního kontraktu Ethereum 2.0 opět odkládá, prozatím na listopad.

V ethereovém DeFi se objevil nový projekt Harvest Finance, který během pár dní od spuštění přilákal vklady ve výši přesahující 1 miliardu dolarů. Jak nicméně upozorňuje výzkumník Chris Blec, jedná se o velmi pochybný a nebezpečný projekt - projekt je centralizovaný a vývojářský tým je anonymní. Se všemi uživatelskými prostředky tak hypoteticky může tým kdykoli zmizet.

Další události z oblasti kryptoměn: