Novinky a zajímavosti ze světa kryptoměn - pravidelný přehled 1.10.2020

Souhrnný pohled:

Poslední dva týdny opět pěkně nadělily. Pozdvižení vyvolala zpráva, že Michael Saylor, CEO společnosti MicroStrategy, přikoupil ještě další velký balík bitcoinů. Jeho firma Microstrategy již během léta nakoupila 21 tisíc bitcoinů (zhruba za $250m), nyní v září pak ještě dalších 16 796 bitcoinů. Celkem tak tato firma - která se zabývá vývojem business intelligence software a s bitcoinem nemá jinak nic společného - již alokovala $425 milionů dolarů do bitcoinu. Doporučujeme poslechnout si Michaela Saylora v podcastu Stephana Livery - přidanou hodnotu bitcoinu chápe velmi dobře a tuto alokaci firemních prostředků dlouho zvažoval.

image.png

Zdroj: https://twitter.com/michael_saylor/status/1305850568531947520

 

Nemenší pozdvižení - nejen v bitcoinových kruzích - pak vyvolala zpráva, že největší světové banky poměrně bez problémů perou biliony dolarů teroristickým organizacím, podvodníkům a totalitním režimům. Jedná se o další potvrzení dlouho známé skutečnosti, že přes bitcoin pere peníze jen amatér - profesionálové využívají spřízněné banky.

A když už jsme u bank: americká burza Kraken získala ve státě Wyoming bankovní licenci. Licence umožňuje nově vzniklé entitě Kraken Financial spravovat fiatové i kryptoměnové účty americkým rezidentům.

A jedna třešnička: dle Cambridge Centre for Alternative Finance je na světě okolo 100 milionů uživatelů kryptoměn. Oproti roku 2018 se jedná o trojnásobnou hodnotu:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/nic__carter/status/1309144011794513921 .
 

Cenové grafy

 

Cena Bitcoinu (USD) v období 28.8.-27.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 28.8.-27.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 28.8.-27.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin: Těžba bitcoinu se nadále decentralizuje a podíl čínských těžařů klesá, hlásí Bitcoin Magazine. Důvodem je trend posledních let, kdy větší a větší roli hrají provozní náklady, nikoli fyzická blízkost k továrně na ASICy (ta hrála roli v době rychlého zmenšování architektury čipů; ASICy však již svou architekturou dohnaly ostatní HW kategorie).

Hardwarová peněženka Ledger nyní umožňuje coin control - spravování jednotlivých bitcoinových UTXO. To je dobrá zpráva pro všechny, kdo myslí na soukromí.

Z těžby bitcoinu se stává zajímavé odvětví pro energetiku. Tři iránské elektrárny nyní nabízejí přímý prodej těžařům, uvádí Coindesk.

Ethereum:

Jednou z největších zpráv byl airdrop tokenu UNI, projektu Uniswap. Jedná se o docela paradoxní situaci, jelikož Uniswap byl od počátku prezentován jako projekt s minimální aktivní správou a bez zbytečného tokenu:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/haydenzadams/status/1058376396391751680

Březnové masové likvidace v projektu Maker nebudou odškodněny - držitelé tokenu MKR hlasovali v posledním kole hlasování proti, píše CoinTelegraph.

Ethereum 2.0 čeká spuštění dalšího testnetu, a poté v listopadu začátek tzv. fáze 0 (jednosměrné uzamčení 32 ETH v rámci počátku stakingu na nové síti).

Další události z oblasti kryptoměn:

  • Seriál z Alzy o Bitcoinu vyšel jako e-book zdarma, dostupný na https://odlukapenez.cz/

  • V Rusku se od 1.1.2021 musí držitelé kryptoměn hlásit na berňáku (Coindesk)

  • Burza KuCoin byla hacknuta (Coindesk)

  • Tento týden probíhá v Praze (či virtuálně, nebude-li zbytí) již sedmý ročník Hackers Congress (Finmag)

  • Nadnárodní organizace Financial Action Task Force (FATF) vydala soubor “red flag” indikátorů, mezi které patří používání hardware walletů, VPN, P2P směnáren, bitcoinových ATM... Zkrátka vše, co můžeme s kryptoměnami dělat, je pro byrokraty podezřelé.