Novinky a zajímavosti ze světa kryptoměn - pravidelný přehled 14.9.2020

Souhrnný pohled:

Cena bitcoinu vystoupala od jara po příjemných schodech až k aktuálním $10 000 a příliš se nezdá, že by se jí - až na potřebné korekce - chtělo opět do nižších pater. Jedním z důvodů pro oživení v posledních měsících může být změna ve vnímání bitcoinu, jenž začíná být chápán coby bezpečný přístav ve stylu zlata. Tuto domněnku posiluje poslední analýza CoinMetrics, poukazující na historicky nejvyšší cenovou korelaci mezi zlatem a bitcoinem:

image.png

Avšak zatímco zlato se pohybuje okolo své historicky nejvyšší ceny ($2000), bitcoin je zhruba na 50 % svého ATH. To samozřejmě nic nezaručuje - korelace se zlatem je však zajímavá a pro bitcoin adekvátní. Ještě zajímavější by pak bylo, kdyby některý z velkých “goldbugů” práskl do stolu a rozhodl se převést část svého portfolia do digitálního ekvivalentu žlutého kovu - tak, jako dříve učinil známý investor Paul Tudor Jones.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 14.8.-13.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

Cena Etherea (USD) v období 14.8.-13.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 14.8.-13.9. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin: V posledních dnech dosáhly historického rekordu dvě významné metriky: Hashrate (přesáhl 140 exahashů), a počet adres držících alespoň 1 celý bitcoin. Těžaři se tudíž snadno přizpůsobili jarnímu halvingu, a na světě je již přes 823 tisíc “wholecoinerů” - adres držících 1 bitcoin (některé adresy samozřejmě ovládá stejný člověk, tj. skutečných lidí je pravděpodobně méně).

image.png

Zdroj: https://twitter.com/glassnode/status/1303652600991174656.

Bitmain oznámil první ASICy s 5nm architekturou, nicméně dle magazínu Decrypt se může jednat o zařízení šité horkou jehlou a profitabilita nevychází dobře.

V Bělorusku se rozšiřuje bitcoin mezi disidenty: nezisková organizace BYSOL uděluje Bělorusům sužovaným sankcemi za politické názory bitcoinové granty.

Ethereum:

Poslední DeFi drama se točí okolo SushiSwapu (forku Uniswapu s tokenem, který mohou uživatelé “farmařit”). Zakladatel SushiSwapu nedávno provedl tzv. exit scam, kdy po vypumpování tokenu veškeré své tokeny prodal. Následně byla však odhalena jeho identita, a zakladatel utržené peníze vrátil do protokolu. Celá anabáze je popsána v magazínu Decrypt.

V ETH 2.0 výzkumníci postupně odhalují další potenciální slabiny. Síť závislá na proof of stake může být snadno napadena ze strany velryb - velkých držitelů etheru, který bude k zabezpečování sítě využíván. Aktuálně plánovaný začátek spouštění nové sítě (tzv. Phase 0) je v listopadu.

Objem zprocesovaných transakcí je nyní vyšší na Ethereu než na Bitcoinu:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/coinmetrics/status/1303687601891823616.

S tím se pojí i rekordní výše transakčních poplatků, které ze sítě vytlačují většinu transakcí netýkajících se spekulativní mánie zvaná DeFi.

Dalším dopadem DeFi mánie jsou problémy stablecoinu DAI - je po něm vysoká poptávka a je konsistentně obchodován nad cílovou cenovkou $1. Více o stablecoinu DAI si můžete přečíst ve starším článku na BTCtip.