Novinky z kryptosvěta - nové ATH u bitcoinu na dohled

Souhrnný pohled:

Cenovka bitcoinu se pomalu blíží svému historickému rekordu, který koncem roku 2017 byl okolo $19 500. Před třemi lety byl však růst i následný propad mnohem rychlejší - letos se zdá být trh klidnější a zdravější. Naděje na poklidné dosažení a následné překonání rekordní ceny je tak dobrá.

 

O tom, že Bitcoin v průběhu posledních let dospěl a velcí hráči jej začínají brát velmi vážně, svědčí následující skutečnosti z uplynulých dní:

Přičteme-li k tomuto zájmu i upadající roli dolaru (vlivem americké politické nestability, uvolněné měnové politiky a přísným sankcím, které narušují jeho roli v mezinároním obchodě), mohou bitcoin čekat ještě velmi zajímavé časy. Ale to platí jak v dobrém, tak i ve zlém: je dost možné, že během příštích let uvidíme pokusy o mnohem přísnější regulaci a sledování Bitcoinu a jeho držitelů. Jako vždy tudíž platí: držte své bitcoiny v hardwarové peněžence, naučte se mixovat (např. s pomocí peněženky Samourai) a používat burzy bez KYC (např. Bisq). Váš bitcoin se může stát generačním bohatstvím - přistupujte tak k němu a opatrujte jej.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 23.10.-22.11. Zdroj: Coinmetrics.io.


 

Cena Etherea (USD) v období 23.10.-22.11. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 23.10.-22.11. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin: Kromě ceny je nejdiskutovanějším tématem posledních týdnů nadcházející upgrade Bitcoinu v podobě Schnorrových podpisů a Taproot. Tato vylepšení budou znamenat znatelný přínos v oblastech soukromí, transakčních poplatků a možností bitcoinových smart contractů - a co se aktivace upgradu formou soft forku týče, začíná to vypadat dobře. Pro aktivaci již signalizuje více než polovina bitcoinového hashrate. Konkrétní forma a termín aktivace je zatím nejasná (a pravděpodobně si minimálně rok počkáme), každopádně věci se hýbou správným směrem.

Na BTCtimes vyšel pěkný shrnující článek o aktuálních trendech nazvaný The Bullish Case for Bitcoin 2021.

Vznikl kvalitní nový dashboard s všemožnými bitcoinovými statistikami: Bitbo.

Česká firma Braiins (správce nejstaršího poolu Slush Pool) vydala analytickou stránku Insights pro těžaře.

Vznikl těžební pool, který cenzuruje transakce. Nebezpečný precedens, bude zajímavé sledovat vývoj v dalších měsících - dle některých komentátorů se jedná o jeden z možných způsobů, jak do budoucna výrazně poškodit Bitcoin. Tomuto tématu se v aktuálním článku věnuje také Btctip.cz

Ethereum:

DeFi mánie opadla a s tím postupně ubývá i počet etherů vložených do různých aplikací, od vrcholu došlo k odlivu téměř 2 milionů etherů:

image.png Zdroj: DeFi Pulse.

 

Mezi nejsledovanější hodnotu nyní patří počet etherů vložených do deposit contractu Ethereum 2.0. Držitelé etheru mají možnost vložit 32 ETH do tohoto kontraktu, aby se stali prvními validátory na nové ethereové síti. Vklad je však nevratný a vkladatel musí počítat s tím, že nakládat s ním bude moct až za několik let (pokud ke spuštění Ethereum 2.0 vůbec dojde). V deposit contractu se nyní nachází 293 tisíc etherů z potřebných 524 288. Více informací na ETH Launchpad.

Další události z oblasti kryptoměn: