Pravidelný přehled hlavních událostí a novinek ve světě kryptoměn

Souhrnný pohled:

Bitcoin si sáhl na cenovku lehce přesahující 40 tisíc dolarů, načež přišla tolik potřebná korekce a zchlazení hlav. Je nicméně otázka, jak dlouho bude trvat, než se opět budou lámat rekordy - všechny výraznější propady jsou téměř okamžitě vykoupeny, nálada stackovat je téměř hmatatelná. Aby také ne, když se Bitcoin opět dostává na horní pozice zpravodajských serverů a do prime time kanálů jako CNBC - z poslední doby doporučujeme vstup Chamatha Palihapitiya, kde během velmi krátkého času vysvětluje, proč Bitcoin představuje pojistku proti neschopnému spravování státních peněz.

A samozřejmě k zájmu o Bitcoin přilévá v posledních týdnech i Elon Musk, který se zmínil, že by neodmítl být placen v Bitcoinu.

image.png

Zdroj: https://twitter.com/elonmusk/status/1347958527411724291. Thread stojí za přečtení, Musk se zde pustil do debaty s několika známými bitcoinisty.

Abychom však pouze nejásali, zvýšené pozornosti se letos Bitcoin dočká i ze strany regulátorů. Christine Lagarde (prezidentka Evropské centrální banky) již zmínila, že s pomocí Bitcoinu se provádí “funny business”, a bude zapotřebí přísnější regulace - pravděpodobně v podobě přísnějších KYC/AML procesů a dalšího ztížení výběrů z centralizovaných burz. Držte své bitcoiny u sebe. A jak praví Juraj Karpiš (autor knihy Zlé peníze) - lepší funny business, než funny money:

image.png

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 18.12.-17.1. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 18.12.-17.1. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 18.12.-17.1. Zdroj: Coinmetrics.io.

Aktuální technickou a on-chain analýzu dalšího vývoje najdete v tomto článku na btctip.cz

Hlavní události

Bitcoin:

Služba Strike, umožňující bezbariérové platby mezi fiatem a Lightningem, se má během několika měsíců rozšířit do celého světa. Více v oficiálním oznámení.

Bývalí klienti burzy Mt.Gox, která zkrachovala v roce 2014, budou mít možnost získat 90 % zbývajících bitcoinů. Není však jasné, kolik bitcoinů vlastně burza drží. V roce 2014 burza oznámila, že vlivem různých hacků přišla o 750 000 bitcoinů.

Vyšla nová verze Bitcoin Core (v 0.21). Přehled změn naleznete v článku na Coindesku.

Těžaři bitcoinu vydělali za poslední dva roky 10 miliard dolarů. Od samotného vzniku činí celkový odhadovaný výdělek 20 miliard dolarů (za předpokladu, že by těžaři okamžitě prodávali).

Programátor se po letech pokouší dostat do svého zašifrovaného disku, ve kterém se nachází 7000 bitcoinů. Problém je, že disk je silně šifrovaný, na zadání správného hesla má pouze 10 pokusů, přičemž 8 jich již vyplýtval.

Ethereum:

Phase 0 nového Etherea (tzv. Ethereum 2.0) již běží více než měsíc. Mezi hlavními stakery jsou největší centralizované burzy (Kraken, Binance), což vyvolává otázky ohledně budoucí centralizace mechanismu Proof of stake. Více detailů a plánů na další postup naleznete v tomto článku.

Ve Spojených státech dovolil bankovní regulátor, aby bankovní systém mohl využívat stablecoiny k vyrovnání dolarových transakcí:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/jerallaire/status/1346233132396257282

Další události z oblasti kryptoměn: