Pravidelný přehled hlavních událostí v kryptoměnovém prostoru

Souhrnný pohled: 

Bitcoin a Ethereum svým cenovým vývojem opět nepřekvapují; zlé jazyky by se mohly dokonce ptát, k čemu v takovém prostředí potřebujeme stablecoiny. Výrazný pohyb nicméně přijde - a čím déle období stability potrvá, tím bude následná volatilita silnější. 

Počet transakcí v Bitcoinu a Ethereu totiž rozhodně nestagnuje - jak vidíme níže, počty provedených transakcí jsou již dva roky ve vzestupném trendu. To samozřejmě neimplikuje i cenový růst, poukazuje to nicméně na aktivní využívání obou kryptoměn. Zatímco počty transakcí v Ethereu jsou závislé na aktuálním hype trendu (momentálně tzv. yield farming), u Bitcoinu je trend “zdravější” a počet transakcí roste s tím, jak se rozšiřují řady bitcoinerů a možnosti sítě (zejména v podobě široké adopce SegWitu - nyní okolo 50 %). 

Počty transakcí v Bitcoinu (červená křivka) a Etherea (fialová křivka). Vyhlazeno 30denním průměrem. Zdroj: Coinmetrics.io. 

Twitter hack

O drama se tenktokrát postaral Twitter, kde neznámý hacker získal přístup k administrátorskému účtu, který mu umožnil ovládnout účty známých osobností. Elon Musk, Bill Gates, či Barack Obama tak tweetovali známý scam slibující zdvojnásobení všech zaslaných bitcoinů. Dobrou zprávou je, že na tento primitivní podvod již lidé příliš neskáčou - hacker získal pouze zhruba 123 tisíc dolarů. Mnohem větší škodou tak je reputační újma Twitteru samotného - Nic Carter (Coinmetrics) argumentuje v novém článku ve prospěch decentralizovaných platforem, kde by k ovládnutí účtů třetích stran nedošlo.

Cenové grafy 

Cena Bitcoinu (USD) v období 19.6.-19.7. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 19.6.-19.7. Zdroj: Coinmetrics.io. 

Cena Etherea Classic (USD) v období 19.6.-19.7. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin slouží v Iráku některým vývojářům jako skutečné peníze, píše Coindesk.  

Stále věříte v model Stock to flow, předpovídající výrazný růst ceny? Eric Owl sestavil článek mapující vršící se kritiku modelu, a to i ze strany bývalých proponentů. Bitcoin pravděpodobně v budoucnosti na ceně poroste - ne však na základě předvídatelných změn v těžařských odměnách. 

Fond Paradigm se přidává k vlně sponzorů bitcoinových vývojářů - nově finančně podporuje Anthony Townse, přispěvovatele do Bitcoin Core.

Zap, startup stojící za aplikací Strike (umožňující bezbariérové platby mezi bankovním účtem a bitcoinovou lightning network) získal investici 3,5 milionu dolarů

Ethereum: přechod na ETH 2.0 se pravděpodobně opět oddaluje, píše Decrypt. A i pokud by se tzv. fáze 0 spustila skutečně tento rok, bude trvat minimálně další dva roky, než bude skutečně funkční sítí. Těžaři se tudíž nemusejí ještě pár let obávat, že by jim Proof of stake sebral obživu.

Bublinovitý růst různých DeFi tokenů je jedním z důvodů, proč hodnota tokenů nyní přesahuje hodnotu etheru samotného. Poprvé za celou existenci Etherea jsou tak tokeny stojící na Ethereu hodnotnější, než Ethereum samotné. To by teoreticky mohlo do budoucna přinést bezpečností rizika, jelikož by se hypoteticky mohlo vyplatit provést double spend útok v zájmu manipulace s cenou některého z tokenů.