Pravidelný přehled hlavních událostí ve světě kryptoměn

Souhrnný pohled:

V posledních týdnech se opět potvrdilo, že centrální banky nenechají pomyslné tiskárny peněz ani na chvilku vychladnout: Jerome Powell (guvernér amerického Fedu) se nechal slyšet, že je ochoten nechat cenovou inflaci vystoupat do vyšších sfér, než je oficiální dvouprocentní cíl, a to s cílem zvýšit zaměstnanost. V praxi to znamená, že úrokové sazby budou poblíž nuly pravděpodobně ještě po několik let, a kvantitativní uvolňování (nákupy státních dluhopisů centrálních bankou) budou nadále pokračovat. Akciové trhy přirozeně reagovaly dalším růstem - jedná se o příklad tzv. Cantillonova efektu (nově vytvářené peníze plynou nejprve do finančních instrumentů).

image.png

Samotný Fed je nyní největším světovým “investorem“ do akcií. Zdroj: https://twitter.com/zerohedge/status/1300092969551364097.

Znamená to pozitivní dopad na bitcoin, potažmo jiné kryptoměny? Zčásti ano, zčásti ne. Ano proto, že nové peníze si najdou peníze i do kryptoměn, které jsou pro klasické investory rizikovějším zpestřením portfolia; a u kriticky uvažujících zase představují bezpečný přístav před bezprecedentní monetární politikou, která v dlouhém období neskončí dobře. Ne proto, že monetární politika zachraňující ekonomiku za každou cenu produkuje falešný pocit bezpečí, a méně investorů poté hledá alternativu, kterou bitcoin nabízí. Který efekt nakonec převáží je mimo jiné i funkcí toho, kdy a který velký investor se rozhodne provést větší alokaci do bitcoinu, po vzoru nedávného nákupu 21 000 bitcoinů firmou Microstrategy.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 29.7.-30.8. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 29.7.-30.8. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 17.8.-30.8. Zdroj: Coinmetrics.io.

Hlavní události

Bitcoin: Kolik je vlastně bitcoinů na burzách? Analytici z Glassnode znají odpověď: momentálně je to okolo 2,6 milionu bitcoinů, přičemž v posledním půl roce tento počet klesá - lidé více hodlují.

image.png

Zdroj: https://twitter.com/glassnode/status/1296087237365575686

Je přitom zajímavé, že u Etherea je dynamika zcela opačná: na burzách v posledním půl roku výrazně přibývá. Vysvětlení může ležet v očekávaném přechodu na proof of stake (který je nicméně neustále odkládaný), či ve směně ETH za rozličné DeFi tokeny.

Na Alze vyšel dlouhý článek rozebírající odluku peněz od státu - a proč Bitcoin je nejlepším kandidátem na roli nových peněz.

Tým Samourai wallet vydal bezpečnostní rozbor mixování přes Wasabi wallet. Pokud Wasabi používáte, stojí za přečtení.

Na Bitcoin Magazine vyšel kvalitní článek rozebírající Bitcoin a Lightning Network coby doposud chybějící monetární vrstvu internetu.

Ethereum:

Na Coindesku vyšel komentář k aktuální vlně DeFi spekulace z právního pohledu. Jak autoři upozorňují, sektor DeFi se začíná velmi podobat ICO z let 2017-2018, a to pravděpodobně včetně budoucích právních doher pro emitenty nových tokenů.

Projekt Ren, který zajišťuje wrapping bitcoinu na Ethereu, není dle Decrypt vůbec decentralizovaný a tým má plnou moc nad 100M USD v bitcoinu.

Testnet pro Ethereum 2.0 po počátečních problémech opět běží a je poměrně aktivní:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/etherchain_org/status/1299347272782708737.

Další události z oblasti kryptoměn: