Pravidelný přehled novinek a zajímavostí ze světa kryptoměn

Bitcoin se během posledních dvou týdnů úspěšně odrazil od psychologických 10 tisíc USD a zdá se, že se pozvolna vydává směrem vzhůru. Bylo také na čase; rotačky centrálních bank jedou na plný výkon a o dlouhodobé hodnotě dolaru začíná pochybovat nejeden investor. Ve šlépějích Michaela Saylora (CEO firmy Microstrategy, která alokovala $425 milionů do Bitcoinu) se tentokrát vydalo Square. Square je americký platební procesor založený Jackem Dorseym (CEO Twitteru a velký fanda Bitcoinu). Nedávno tato firma oznámila, že do Bitcoinu alokovala 1 % svých prostředků, což činí hezkých $50 milionů. Na první “sats stacking” docela pěkný nákup.

Zdroj: https://twitter.com/SquareIR/status/1314190152663617536

Mimochodem, firma Microstrategy nedávno vytvořila stránku, na které jsou k nalezení všechna interview s Michaelem Saylorem, plus zdroje vysvětlující dlouhodobou hodnotu Bitcoinu.

Cenové grafy

Hlavní události

Bitcoin:

Svého času největší derivátová burza BitMEX se dostává do čím dál větších problémů. Poté, co byl zatčen CTO burzy, odstupil i ikonický Arthur Hayes, zakladatel a CEO. Burza je obviněna americkým úřadem CFTC z praní špinavých peněz a nelegálního nabízení služeb americkým občanům. BitMEX zažívá veliký odliv bitcoinů; výběr bitcoinů z burzy okolo které krouží američtí regulátoři je rozhodně doporučeníhodný. Nicméně při výběru pozor: analytická firma Chainalysis bude považovat UTXOs vybrané z BitMEXu za podezřelé - bude tudíž nutné je “vyprat”, například s pomocí peněženky Samourai.

Objevil se nový web se zaměřením na soukromí při nakládání s Bitcoinem: Bitcoin Privacy Guide.

V Bitcoin Magazine vyšel detailní článek o Silk Road, prvním bitcoinovém tržišti.

Na SuredBits vyšla pěkná vysvětlovačka Schnorr signatures, očekávaném upgradu bitcoinové asymetrické kryptografie.

Ethereum:

Vitalik Buterin nedávno narovinu uvedl, že Ethereum je nepoužitelné pro většinu aplikací - a bude tomu tak pravděpodobně ještě několik let, jelikož migrace na ETH 2.0 bude trvat roky. Jedinou možností v mezidobí je užívat řešení druhé vrstvy, které jsou však na Ethereu poměrně v plenkách (na rozdíl od bitcoinové Lightning Network).

Rozličné DeFi tokeny, které zažily v posledních měsících maniakální cenový růst, se v posledních týdnech obdobně razantně propadají. Dle analytické firmy Santiment ztratil trh s DeFi tokeny během jediného dne 25 % své hodnoty, přičemž nejznámější tokeny (YFI, COMP, SUSHI) ztratily až 60 % ze svého cenového vrcholu.

Výplach v DeFi rovněž odplavil i některé “influencery” - například Twitter účet Blue Kirby, který se věnoval propagaci tokenu YFI, provedl pravděpodobný exit scam, když rozprodal NFT tokeny (blockchainové obrázky) za $800 tisíc a poté smazal svůj účet:

Zdroj: https://twitter.com/FullMetalCrypto/status/1315005318422700032.

Browserová peněženka Metamask nyní umožňuje nativní swapy mezi tokeny, pro které slibuje nejlepší ceny na trhu s pomocí agregace napříč různými decentralizovanými burzami. Tým Metamask rovněž oznámil, že tato aplikace překonala 1 milion měsíčních aktivních uživatelů.

Další události z oblasti kryptoměn: