Pravidelný přehled novinek a zajímavých událostí ze světa kryptoměn

Souhrnný pohled:

Skoro šestnáct tisíc dolarů za jeden bitcoin. Až tam se zatím vyšplhala cenovka v uplynulých dnech - poprvé od roku 2017, kdy na těchto hodnotách strávil bitcoin pouze pár dní. Jedná se i letos o krátkodobou spekulativní mánii, anebo začátek posunu do vyšších cenových sfér v řádu desítek tisíc dolarů? To nám zodpoví až příští měsíce, nicméně oproti prosinci 2017 se zdá být situace zdravější:

1) Cenový růst neprovází takový mediální humbuk, jako před lety - cena není tažena nahoru pouze retailem, ale i velkými nákupy firem a institucí (a pravděpodobně i menších zemí, jako je Írán - viz dále v textu)

2) Bitcoin má v záplavě kryptoměn mnohem jasnější postavení - bitcoinové klony jako Bcash a BSV upadly do irelevance, navzdory obřímu růstu v počtu altcoinů má Bitcoin stále vyšší podíl na tržní dominanci. Je zřetelná postupná rezignace držitelů altcoinů a přesun do bitcoinu v rámci zachování kupní síly.

3) Měnová politika všech významných centrálních bank světa je utržena ze řetězu a Bitcoin představuje čím dál viditelnější alternativu fiat měn. Spojené státy jsou zmítány nejednou krizí a důvěra v dlouhodobou stabilitu dolaru dostává trhliny.

To vše v kombinaci s výraznými technologickými posuny, jako je vyšší adopce SegWitu a batchingu transakcí či nadcházejícího upgradu Taproot + Schnorr signatures. Bitcoin zkrátka přežil svůj cyklický medvědí trh a nyní opět ukáže, co znamená absolutní vzácnost, čelící čím dál většímu objemu fiat peněz.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 10.10.-9.11. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea (USD) v období 10.10.-9.11. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 10.10.-9.11. Zdroj: Coinmetrics.io.

 

Hlavní události

Bitcoin: koncem října jsme mohli oslavit významné výročí: od zveřejnění bitcoinového white paperu a jeho distribuce na cryptographic mailing list uběhlo již 12 let. Analytik Nic Carter k tomu napsal velmi zdařilý a motivační článek Bitcoin at 12.

Dle analytické firmy Elliptic se pohnulo 69 370 bitcoinů (~1 miliarda dolarů), které mají původ na Silk road, drogovém tržišti zavřeném v roce 2013.

Sankcemi zasažený Írán se postupně přiklání k bitcoinu, s jehož pomocí se může účastnit mezinárodního obchodu. Íránští těžaři mají nově povinnost odprodávat své výtěžky přímo centrální bance:

image.png

Zdroj: https://twitter.com/Xentagz/status/1322249916253671425.

Tým Lightning Labs spustil nový produkt Lightning Pool, který umožňuje provozovatelům LN kanálů směňovat inbound/outbound likviditu.

Ethereum:

V minulém týdnu byl spuštěn tzv. deposit contract: první krok pro spuštění Ethereum 2.0. V rámci tohoto kontraktu mohou zájemci vkládat stake ve výši 32 etherů a stát se tak “validátorem” nového chainu. Jakmile se v deposit contractu sejde alespoň 524 288 etherů od 16 384 validátorů, bude spuštěna tzv. Fáze 0 projektu Ethereum 2.0 - tím je tzv. beacon chain, základní blockchain, se kterým se v dalších fázích budou synchronizovat jednotlivé shardy. Prozatím je v deposit contractu 45 tisíc etherů. Jedním z prvních validátorů je Vitalik Buterin, který vložil 3200 etherů.

Více o stakingu v rámci Fáze 0 ETH 2.0 si můžete přečíst v tomto článku

O všech fázích projektu Ethereum 2.0 si v češtině můžete přečíst více v článku Proof of Work a Proof of Stake na btctip.cz

DeFi mánie v posledních týdnech opadla, a kromě klesajících cen tokenů se snižují i transakční poplatky a výdělky těžařů